Македонија
24. April 2023 - 11:56

Жена загина во тешка сообраќајка на патот Битола-Ресен

На 23.04.2023 во 13.53 часот во СВР Битола било пријавено дека на патот Битола – Ресен, кај превојот „Ѓавато", во атар на с.Ѓавато, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „сеат“, управувано од  И.А.(57) од Ресен и патничко возило марка „мерцедес", управувано од  С.Ј.(52) од Ресен, двете со ресенски регистарски ознаки.

Од здобиените повреди на местото на несреќата починала И.А., а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош. 

Сопатникот во возилото „сеат“ А.А.(56) од Ресен и возачот на возилото „мерцедес“ се здобиле со телесни повреди, констатирани во Општа болница Битола. Увид извршила екипа на СВР Битола.