Балкан
23. February 2024 - 11:33

Земјотрес во Јадранското Море, почувствуван во Хрватска и Црна Гора

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала ги потресе Црна Гора и Италија, а беше почувствуван и низ цела Хрватска.

Според информациите на EMSC, епицентарот бил во Јадранското Море, на 150 километри од Подгорица и 103 километри од италијанскиот град Бари.