Свет
7. July 2022 - 9:41

Зеленски: Уништувањето на Педагошкиот факултет во Харков е дефиниција за варварство

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во синоќешното видео обраќање изјави дека во вчерашниот напад уништен е Педагошкиот факултет во Харков.

Тој наведе дека при рускиот напд погодени се главната зграда, предавалните, универзитетскиот музеј и научната библиотека.

– Ова ја карактеризира руската инвазија со 100 процентна точност. Кога станува збор за дефиницијата за варварство, овој напад најдобро го прикажува тоа, посочи Зеленски.