Фудбал
14. January 2020 - 19:09

Загадениот воздух „коси“ и на ОП на Австралија

Многу проблеми за натпреварувачите  на првиот грен слем во Мелбурн. Најлошо мина словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ која мораше да го предаде мечот со Швајцарката Штефани Фогеле  поради неконтролираното кашлање предизвикано поради лошиот квалитет на воздухот во Австралија по големите пожари.

Поради чадот во воздухот и квалификациите беа одложени еден час а тренинзите одложени.

Проблеми со дишните органи имаше и Канаѓангата Бушар која мораше да го прекине квалификацискиот меч против Киаоди од Кина но сепак се врати на теренот и победи со 2-1 во сетови.