Ракомет
16. January 2017 - 10:45

Вујовиќ: И поразениот останува со шанси за осминафиналето

Репрезентацијата на Словенија е третиот противник на Македонија на ракометниот мундијал. Попладнево во Мец ќе има нов дуел на големите ривали од клупата Лино Червар (селектор на Македонија) и Веселин Вујовиќ (селекотор на Словенија).

Долгогодишниот тренер на Вардар Вујовиќ во пријателски амбиент разговараше со македонските новинари за претстојниот дуел.
- Спортот е таков. На клупата на Македонија е еден извонреден стручњак и секако се сеќавате на нашите дуели. Лино направи добар резулатат со победата над Тунис. Поразениот останува со шанси за вториот круг. Словенија со Исланд покажа сигурност иако имаше грешки. Сепак е добро за еден тренер, ако се победи кога ќе има грешки,како ние со Исланд Нашата идеја е да се надигруваме. Има многу фактори што ќе го решат натпреварот. „Срцето на репрезентацијата“ се Кире (Лазаров), Миркуловски, двете крила (Манасков, Георгиевски) и Стоилов, истакна Вујовиќ.
Тој во својата кариера еден период беше и на клупата на македонската репрезентација и тоа во дуелите со Словенија, кога Македонија претрпе два пораза во Марибор (28:33) и во Скопје (32:33).