Спорт плус
8. August 2015 - 14:40

Втор дуел меѓу Полска и Македонија

Одбојкарската репрезентација на Македонија попладнево игра уште еден натпревар од Европската лига и повторно на гости кај Полска. Вчера нашите одбојкари ја совладаа Полска со 3:2 во сетови. 

Во пресрет на денешниот натпревар од нашиот табор истакнуваат:

-   Горд сум на моите играчи. Ние покажавме дека имаме само една цел на овие дуели со Полска, а тоа се победи и да имаме шанса да направиме нешто на завршниот турнир. Успеавме да се вратиме по 1:2. Ние ќе се обидеме да постигнеме уште една победа, изјави селекторот на Македонија Жарко Ристоски.

 

-   Не е уште готово ние треба да победиме уште еднаш и да ги чекаме резултатите од натпреварите Словенија – Грција. Среќен сум заради победата од 3:2. Покажавме карактер и менатална сила  и видовме дека можеме до победата, истакна капитенот Никола Ѓорѓиев.

Доколку нашата репрезентација постигне уште една победа ќе ги очекува исходите од натпреварите меѓу Словенија и Грција и ќе бидат потребни две победи на Словенија, нашата селекција да се пласира на завршниот турнир од Европската лига.

 

Почетокот на натпреварот е во 17 часот.