Свет
5. February 2024 - 11:38

Во среда голем штрајк во германска Луфтханза

Вработените во германскиот национален авиопревозник Луфтханза ќе штрајкуваат оваа среда, соопшти синдикатот Верди, во последниот од серијата штрајкови во германскиот транспортен сектор бидејќи работниците бараат повисоки плати.

Штрајкот треба да започне во 4 часот наутро во среда и да трае до 7:10 часот во четврток, се вели во соопштението на синдикатот. Аеродромите во Франкфурт, Минхен, Хамбург, Берлин и Дизелдорф ќе бидат погодени.

Портпаролот на Луфтханза рече дека е премногу рано да се каже колку летови ќе бидат откажани, бидејќи авиокомпанијата го подготвува својот распоред на летови за вонредни состојби со прегледување на 3.000 дневни летови кои би можеле да бидат погодени од штрајкот. „Секако дека ќе биде многу“, рече портпаролот.

Копнениот персонал е една од неколкуте подружници на Луфтханза кои во моментов преговараат за колективни договори.

Во преговорите Верди бара зголемување на платите за 12,5 отсто за 25.000 работници или најмалку 500 евра месечно повеќе во период од 12 месеци, плус еднократна исплата од 3.000 евра за компензација на инфлацијата.

Синдикатот тврди дека повисоките животни трошоци и големиот обем на работа поради недоволно кадар се основа за повисоки плати. Копнениот персонал на Луфтханза стапи во штрајк во јули 2022 година за време на последната рунда колективни преговори, предизвикувајќи големи нарушувања на патувањето.

Оттогаш, најголемата европска економија е погодена од серија штрајкови низ целата земја кои ги погодија воздушниот сообраќај, железничкиот и јавниот транспорт.