Балкан
10. May 2020 - 8:26

Во Косово нови осуммина заболени и 31 излекуван од Ковид-19

Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) објави дека во текот на вчерашниот ден се потврдени нови осум случаи на заболени од Ковид-19, со што вкупната бројка на заразени од новиот коронавирус во земјата достигна до 870, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во саботата во земјата се регистрирани нови 31 случај на лица кои биле заразени, а кои, согласно методите на Светската здравствена организација, по две последователни испитувања, резултирале излекувани од Ковид-19.

Според официјалните статистики за пандемијата во Косово, бројот на лица кои ја пребродиле болеста, вклучително вчерашните излекувани, изнесува 653.

Во изминатите 24 часа не беше регистриран ниту еден смртен случај на лице заболено од Ковид-19, така што бројот на жртви на пандемијата во земјата остана 28.

Според овие официјални податоци, во Косово моментално има 189 активни случаи на заразени од новиот вирус.

Бројот на извршени тестирања во Лабораторијата за молекуларна микробилогија на ИШПК, вклучително вчерашните 177, изнесува 9.734.