Балкан
25. March 2020 - 18:06

Во Грција вкупно 22 жртви од Ковид-19, заразено 821 лице

Уште две лица во Грција починаа од коронавирусот, со што бројката на жртви се зголеми на 22, додека, пак, регистриран е вкупно 821 потврден случај на Ковид-19, од кои 78 се во изминатите 24 часа, јави дописничката на МИА од Атина.

Според податоците соопштени од претставникот за Ковид-19 од Министерството за здравство на Грција, професорот епидемиолог Сотирис Циодрас, хоспитализирани се 134 лица, приклучени се на апарати 53 граѓани, а 36 се пуштени од болница.

Во Грција, до сега се анализирани над десет илјади примероци.

Заменик – министерот за цивилна заштита на Грција, Никос Хардаљас на денешната прес- конференција рече дека поради појавени девет позитивни случаи на коронавирусот во општинската единица Мики во регионот на градот Ксанти од 18 часот попладнево е прогласена вонредна состојба.

Селото со околу 1.000 жители во следните две седмици ќе биде во целосен карантин, без можност за движење на граѓаните.