Свет
1. October 2016 - 12:30

Во делови на Индија прогласена опасност од можни терористички напади

Индиското Министерство за внатрешни работи денеска прогласи висок степен на опасност од можни терористички напади во повеќе делови на Индија.

Како што објави електорнското издание на весникот „Тајмс од Индија“, властите стравуваат дека ектсремистички организации би можеле да изврашат терористички напади како одговор на неодамнешната операција на индиската армија против исламистите во Кашмир.

Препораките за можни терористички напади се однесуваат на сојузните држави кои граничат со Пакистан - Џаму и Кашмир, Пенџаб, Раџастан и Гуџарат, како и во Махараштра и на територијата на главниот град Њу Делхи.

Во овое делови од земјата е зајакнато приуството на безбедносните сили, особено на места каде има зголемена фреквенција на луѓе.