Бизарно но вистинито
29. September 2015 - 13:02

ВНИМАВАЈТЕ: Ова девојче починало по првата употреба на тампони!

Џема-Луис Робертс имала само 13 години кога починала поради токсичен шок. Се се сучило брзо. Се пожалила на болки во стомакот, па родитeлите веднаш ја однеле во болница, но за жал било предоцна. 

Недолго од првата менструација, почнала да користи тампони, за да не ги прекинува тренинзите по пливање.  Меѓутоа, користејќи тампони во својот организам внела бактерии кои и предизвикале токсичен шок и сепса. 

Džema-Luis Roberts, Foto Printscreen/Facebook

По само една недела Џема починала од излив на мозокот, бидејќи и откажале белите дробови и срцето. Мајката на девојчето ги предупредува девојките да внимаваат доколку користат тампони, добро да се информираат за нивната употреба. Тампонот треба да се менува на секои два часа.