Фудбал
30. April 2017 - 18:27

Вардар убедлив против Победа

 
 
Фудбалерите на Вардар забележаа убедлив триумф против прилепска Победа, а Силекс со два гола во деведесеттата минута ја совлада Брегалница. 
 
На средбата од 30.коло во Првата македонска фудбалска лига одиграна попладнево на арената „Филип Втори“ во Скопје, Вардар ја совлада Победа со 4:0. Стрелци на головите за актуелниот шампион и лидер на табелата беа: Фелипе (26.минута), Дејан Блажевски (41), Јамбули Јигаури (69) и Дамир Којашевиќ (87). 
 
 
Комплетни резултати од 30.коло во ПМФЛ
 
 
Силекс – Брегалница 3:2, 
Вардар – Победа 4:0, 
Пелистер - Македонија ЃП 3:1  
Ренова – Работнички 1:1 и 
Шкупи – Шкендија 1:1.
 
Табела: 
1. Вардар 71 бодови, 
2. Шкендија 59, 
3. Работнички 48, 
4. Пелистер 44, 
5. Ренова 42, 
6. Силекс 39, 
7. Шкупи 33, 
8. Победа 26, 
9. Брегалница 20, 
10. Македонија ЃП 19.