Тенис
1. September 2015 - 9:16

УС Опен: Победи на Ѓоковиќ и Надал

Првиот фаворит на турнирот во Њујорк, Новак Ѓоковиќ за  само 71 минута (6-1, 6-1, 6-1) убедливо го совлада Жоао Соуса и се пласира во  втората рунда, каде ќе игра со Андреас Хајдер-Маурер.
 
Многу потешко до победата дојде Рафаел Надал  бидејќи енергичниот Борна Чориќ успеа да му одземе сет (6-3, 6-2, 4-6, 6-4).
 
Хрватскиот тинејџер му пружи силен отпор на Надал, особено во третиот и четвртиот сет, со што уште еднаш докажа дека го очекува блескава иднина, но до сензација не успеа да стигне. Надал во второто коло ќе се сретне со Аргентинецот Диего Шварцнам.