Балкан
30. October 2020 - 8:52

Умерен земјотрес регистриран во Романија

Земјотрес со интензитет о4,4 степени според Рихтеровата скала синоќа пред полноќ е регистриран во Романија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на земјотресот бил на пет километри југоисточно од градот Негрешти, на длабочина од два километра.

Нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.