Македонија
6. јуни 2018 - 12:01

УХМР најавува страшно невреме, со пороен дожд, засилен ветер и град

Нестабилност во планинските подрачја проследена со пороен дожд, засилен ветер и појава на град најавуваат метеоролозите од утре во наредните три дена. Поизразена нестабилност според најавите од УХМР ќе има особено во петок кон крајот на денот и во сабота. Во недела ќе има локален пороен дожд и ретки грмежи. 

Максималната температура во наредните денови ќе достигне и до 36 степени. Утре ќе се движи од 22 до 33, во петок од 29 до 35, во сабота од 25 до 33, недела од 26 до 32, понеделник од 27 до 34 и во вторник од 29 до 36 степени. 

Утринските температури ќе се движат во интервал од 10 до 20 степени