Фудбал
24. October 2016 - 10:54

Убедлива победа на Рома

 
 
 Фудбалерите на Рома славеа убедлива победа во дулот против Палермо со 4:1, во последниот меч од 9.коло на фудбалското првенство на Иалија.
 
Со шестиот триумф сезонава и освоените нови три бодови Рома се врати на второто место на табелата со два бода помалку од актуелниот шампиони лидер Јувентус. 
 
Комплетни резултати од 9.коло од Серија А: 
Рома – Палермо 4:2, 
Болоња – Сасуоло 1:1, 
Аталанта – Интер 2:1, 
Удинезе – Пескара 3:1, 
Каљари – Фиорентина 3:5, 
Кротоне – Наполи 1:2, 
Емполи – Киево 0:0 
Торино – Лацио 2:2, 
Милан – Јувентус 1:0 и 
Сампдорија – Џенова 2:1.
 
Табела: Јувентус 21 бод, Рома 19, Торино Милан 19, Наполи 17, 15, Лацио 15,...