Спорт плус
7. July 2019 - 20:09

Тур де Франс: Тојнисон останува на чело по групниот хронометар

Холанѓанецот Мајк Тојнисен ја заддржа жолтата маичка и по втората етапа на Тур де Франс, откако неговиот Џамбо-Висна тим триумфираше на 27.6 километри долгата трка на хронометар на улиците на Брисел.

Фаворити за победа беа Тим Инеос, со актуелниот шампион Герант Томас, и тие имаа најдобро време пред да стартува Џамбо-Висна, последниот тим, и тие стигнаа до време од 28:58, за 20 секунди побргу од времето на британскиот тим. Третото место го освои Деусенинк-Квик Степ.

Тимот на Џамбо-Висма беше предводен од германскиот шампион Тони Мартин и од Белгиецот Вут ван Ерт за да постават најдобро време на сите мерни точки на етапата. Тојнисен сега има 10 секунди предност пред четирите велосипедисти од неговиот тим – Ван Ерт, Мартин, Џорџ Бенет и Стевен Крајсвајк. Томас и Еган Бернал од Тим Инеос заостануваат 30 секунди.