Спорт плус
30. July 2018 - 11:32

Трагедија во Норвешка: Олимпската шампионка (39) пронајдена мртва

Нордиската скијачка Вибеке Скофтеруд (39) е пронајдена мртва на островот Сент Хелена на југот од Норвешка.

Исчезнувањето на Вибеке Скофтеруд е пријавени ноќта меѓу саботата и неделата, а во текот на денот е пронајдено нејзиното безживотно тело.

Првичните информации говорат дека настрадала при возење џет ски.

Вибеке Скофтеруд во 2010 година на Олимписките игри во Вакнувер беше членка на златната штафета 4х5 километри, а во истата дисциплина е двократна светска шампионка.

 

(Kurir.rs/Kurir sport, Foto: Printscreen)