Свет
15. February 2021 - 19:15

СЗО ја одобри за итна употреба вакцината на „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ја одобри за итна употреба вакцината на „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд.

СЗО во соопштението  наведува дека вакцината произведена од „АстраЗенека-СКБио“ (од Јужна Кореја) и Институтот за серум од Индија е одобрена, јавија британските медиуми.