Спорт плус
30. November 2015 - 9:39

Свиндал победи во Лејк Луис

 
Норвежанецот Аксел Лунд Свиндал забележа нова победа во канадскиот Лејк Луиз. Откако во саботата победи во спуст трката, што беше негова прва победа по декември 2013 година, тој во неделата триумфираше и во супервелеслаломската трка.
 
Норвежанецот, кој минатата сеозна ја пропушто поради повреда на Ахиловата тетива, до својата 27-ма победа во кариерата, стигна со време од 1:29.30 минути.
 
Австриецот Матијас Маер (1:29.65) го освои второто, а Италијанецот Петер Фил (1:29.75) третото место.
 
Свиндал води во генералниот пласман во Светскиот куп со 207 бодови, втор е Фил со 140, а трет со 112 бодови.