Спорт плус
26. July 2017 - 9:35

СП ватерполо: Полуфинале Хрватска - Србија

Ватерполистите на Хрватска синоќа обезбедија пласман во полуфиналето на Светското првенство во ватерполо во Будимпешта, откако во последното четвртфинале ја совладаа Италија со 12:9.
 
Нивни противник во полуфиналето, кое се игра в четврток, ќе биде селекцијата на светскиот првак Србија, која оствари убедлива победа од 15:5 над Австралија.
 
Во второто полуфинале ќе играат: Грција и домаќинот Унгарија. Грција ја победи Црна Гора со 12:7, а Унгарија беше подобра од Русија со 14:5.
 
Вечерва се играат полуфиналните дуели кај жените: Русија и САД и Канада – Шпанија.