Свет
25. јуни 2024 - 18:53

Советници на Трамп му предале план за запирање на американската воена помош на Киев доколку не разговараат за мир со Москва

Двајца клучни советници на Доналд Трамп претставиле план за ставање крај на руската војна во Украина – доколку победи на претседателските избори – во кој има намера да и каже на Украина дека ќе добие повеќе американско оружје само ако почне мировни преговори, јавија американски медиуми.

Во исто време, САД ќе ја предупредат Москва дека секое одбивање да преговара ќе доведе до зголемување на нејзината поддршка за Киев, изјави во интервју пензионираниот генерал-полковник Кит Келог, еден од советниците на Трамп за национална безбедност.

Според планот што го подготвија Келог и Фред Флејц, кои служеа во Советот за национална безбедност на Белата куќа за време на претседателствувањето на Трамп во 2017-2021 година, мировните преговори ќе доведат до прекин на огнот врз основа на борбените линии во тоа време.

Двајцата му ја претставија својата стратегија на Трамп, а поранешниот американски претседател позитивно одговори на тоа, рече Флејц. „Не велам дека се согласуваше со неа или се согласуваше со секој збор што го кажа, но бевме задоволни од повратните информации што ги добивме“, рече тој.

Сепак, портпаролот на Трамп, Стивен Чун, рече дека само изјавите дадени од Трамп или овластени членови на неговиот изборен штаб треба да се сметаат за негов официјален став.

Стратегијата наведена од Келог и Флајц е најдеталниот план досега развиен од помошниците на Трамп, кој рече дека може брзо да најде решение за војната во Украина доколку го победи претседателот Џо Бајден на изборите на 5 ноември, иако тој е не се разговараше за конкретни чекори, јавија американските медиуми.

Кремљ соопшти дека секој мировен план предложен од можната идна администрација на Трамп ќе мора да ја одразува реалноста на теренот, но и дека рускиот претседател Владимир Путин останува отворен за преговори.