Македонија
8. March 2017 - 8:17

Сообраќајот по влажни коловози, магла на Попова Шапка и Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На патниот правец Тетово-Попова Шапка има врнежи од снег и намалена видливост од 10-20 метри поради појава на густа магла, на планинскиот превој Ѓавато видливоста е 50-100 метри, информира Автомото сојузот на Македонија.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста  појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.

Сообраќајот на патниот правец  А3 Прилеп – Битола – Ресен преку Обиколница Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено, но од превентивни причини сообраќајот сепак се пренасочува преку градот Битола. На самото место поставена е соодветна сообраќајна сигнализација.

Законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата трае до 15 март 2017 година.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.