Македонија
14. јуни 2016 - 13:36

Смрт на скопскиот аеродром, почина додека чекаше лет за Цирих

Синоќа во 19.00 часот на ГП Аеродром “Александар Велики“ Скопје, С.К. (58) и нејзиниот сопруг К.К. (62), двајцата од Р.Србија, се пријавиле да патуваат за Цирих, Швајцарија.
 
По извршена пасошка контрола им било дозволено да остварат излез од Р.Македонија и биле упатени на ПДЗ контрола на „капија 201“.
 
На С.К. таму и се влошила здравствената состојба, по што била повикана медицинската екипа од аеродромот, кои ја пренеле во амбулантата на граничниот премин за да и пружат медицинска помош.
 
И покрај укажаната прва помош во 20.15 часот С.К. починала.
 
Бил извршен увид на местото на настанот од страна на екипа на СВР-Скопје.
Телото на починатата е пренесена во Судска медицина за обдукција.