Спорт плус
17. January 2021 - 19:56

СК: Прва победа во кариерата за Фос Солеваг

 
Конечно победа во СК на норвежанецот Себастијан Фос Солеваг кој успеа да триумфира на слаломската трка што беше на програмата во Флахау , Австрија. 
Иако долго е на патеките 29-годишниот Солеваг дури по 86 трки ја забележа својата прва победа во СК и тоа со предност од 76 стотинки пред Марко Шварц. Третото место му припадна на Алексис Пинтуро од Франција. 
Од утре експедицијата се сели во Кицбил каде ќе бидат одржани натпреварите во спуст.