Фудбал
29. March 2020 - 13:38

Сите против Ливерпул

Легендата на Манчестер јунајтед, Рио Фердинанд побара поништување на сезоната 2019/20 во Прмеиер лигата доколку продолжи кризата со пандемијата на корона вирусот и побара навивачите на Ливерпул да го стават јавното здравје пред сопствената амбиција да ја освоијат првата титула по 30 години.

КОВИД-19 направи невиден хаос во светскиот спорт, откажувајќи или одложувајќи ги сите натпреварувања, а одложени се Европското првенство и Копа Америка за една година, исто како и Олимпијадата во Токио. Во Англија, Премиер лигата треба да се врати на 30 април, иако е тешко да се верува дека тоа ќе се оствари.

Ова донесе необична ситуација во која Ливерпул иако има предност од 25 поени на врвот на табелата на девет кола пред крајот, потребни им се уште шест поени за математички да ја обезбедат првата титула по 30 години.

Рио вели дека навивачите на Ливерпул треба да мислат на целото општество.

„Во вакви времиња кога сме изолирани дома сфаќаме колку е важен контактот, спортот и комуникацијата. Но, сепак, мораме да признаеме дека фудбалот е само игра. Колку и да ја сфаќаме сериозно, општеството е поважно. Не сум сигурен дека во следните недели ќе има подобрување на ситуацијата и затоа треба да се поништи сезоната. Знам дека навивачите на Ливерпул ќе посочат дека го кажувам ова бидејќи не сакам да ја освојат титулата. Но, и мојот тим да беше во ваква ситуација ќе мислев исто. Не е важно кој ќе победи, кој ќе оди во втора лига, кој ќе оди во Лига на шампиони“, вели Фердинанд.