Фудбал
19. January 2021 - 9:42

Симоне Инзаги според новиот договор ќе заработува 2,4 милиони евра годишно

Калчолигашот Лацио скоро ги договори условите за новиот договор со главниот тренер Симоне Инзаги. Според новиот договор, 44-годишниот специјалист ќе добива 2,4 милиони евра годишно, објави на Твитер инсајдерот Николо Шира.

Во исто време, обезбедени се дополнителни бонуси за тренерот. Доколку Римјаните се пласираат во Лигата на шампионите, тогаш Инзаги ќе добие награда од 500 илјади евра.

Тековниот договор на специјалист со клубот важи до 30 јуни 2021 година. Инзаги ги освои Купот на Италија и Суперкупот со Лацио.

Во тековната сезона од Серија А, Лацио по 18 кола освои 31 бод и се наоѓа на 7. место.