Балкан
16. December 2017 - 12:24

Силно невреме со град ја погоди Хрватска - улиците целосно поплавени

Вчера попладнето силно невреме проследено со врнежи од град ја погоди Ријека.

Како што јавуваат медиумите во регионот, во поедини делови од градот дошло до сериозни врнежи кои ги поплавиле патиштата. Освен тоа, најавено е дека вечерва ќе дојде до заладување, па така дождот ќе се претвори во густ снег.

Во Истра е вклучен и портокалов метеоаларм поради можни сериозни врнежи и поплави.

Се очекува да навнрне од 40 до 55 милиметри по метар квадратен.