Македонија
7. November 2016 - 16:03

Силно невреме кон крајот на денот во Македонија

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, кон крајот на денот и во вечерните часови во западните и северните делови со повремен дожд и услови за појава на грмежи. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер.
 
Температурата ќе се движи од 13 до 23 степени.
 
Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, со температура до 19 степени.
 
До четвтрок времето се очекува да биде променливо облачно и ветровито со врнежи од дожд, на места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме. Во среда се очекуваат обилни врнежи од дожд особено во западните, а попладнето и во источните делови. Во четврток на планините врнежите ќе бидат од снег.