Loading Video...
Свет
3. November 2017 - 16:35

Шпанскиот суд издаде налог за апсење на Карлес Пуџдемон

Шпанскиот суд издаде европски налог за апсење на Карлес Пуџдемон.

Белгиското правосудство има рок од од 60 дена да  реши за евентуалната екстрадија на екс каталонскиот лидер.

Пуџдемон допатува во Брисел пред неколку дена заедно со уште 4 –ца негови сорабтници, за кои исто така се бара да бидат уапсени.

Тие вчера не се појавија пред  шпанскиот суд. 8 мината екс каталонски министри пак кои дојдоа на суд завршија во  притвор во рамки на истрагата за бунт и антидржавни активности.