Loading Video...
Свет
1. December 2022 - 19:31

Шпанија ја засили безбедноста на јавните и дипломатските згради по бранот на писма и пакети - бомби

Шпанија ја засили безбедноста на јавните и дипломатските згради по бранот на писма и пакети - бомби. 

Утрово експлозивна направа скриена во пакет стигнала во база на шпанското воено воздухопловство во Торехон де Ардоз во близина на Мадрид, а вчера писма со бомби добија украинската амбасада во Мардид и фирма на северот на земјата, која произведува ракетни фрлачи и ги донира на Киев. 

Шпанската полиција откри дека пред една недела писмо бомба адресирано до премиерот Санчез било откриено од страна на службите за обезбедување и неутрализирано. Пратката и според содржината и според изгледот била слична со онаа упатена до украинската амбасада. 

Инаку Шпанија е меѓу подджувачите на Украина од самиот почеток на руската инвазија, посебно со испораки на оружје.