Фудбал
15. September 2015 - 8:24

Серија А: Сампдорија поуспешна од Болоња

Фудбалерите на Сампдорија синоќа во Џенова ја совладаа Болоња со 2:0 и се искачија во горниот дел на табелата придружувајќи им се на петте екипи со седум бода.
 
За Болоња ова беше трет пораз во исто толку одиграни натпревари по што остана на дното на табелата во Серија А.
 
Домаќините до триумфот стигнаа во период од само четири минути. Најпрво Едер донесе водство за Сампдорија, а Роберто Сориано го постави конечниот резултат.
 
Резултати на другите дуели од 3.коло во Италијанското фудбалско првенство.
 
Јувентус – Киево 1:1,
Фиорентина – Џенова 1:0,
Фросиноне – Рома 0:2,
Верона – Торино 2:2,
Емполи – Наполи 2:2,
Палермо – Капри 2:2, 
Сасуоло – Аталанта 2:2,
Лацио – Удинезе 2:0 и
Интер – Милан 1:0.
 
Води Интер со 9 бодови, а потоа следуваат Киево, Сампдорија, Торино, Рома, Сасуоло и Палермо со по 7 бода

Ново на Сител