Фудбал
6. January 2016 - 17:49

Серија А: Победи за Фиорентина и за Јувентус

Со победите постигнати попладнево во 18.коло од Серија А екипите на Фиорентина и на Јувентус се искачија на табелата. Фиорентина сега е лидер, додека првакот Јувентус се проби на третото место.

Резултати на натпреварите од 18.коло:

Џенова – Сампдорија 2:3,

Удинезе – Аталанта 2:1,

Милан – Болоња  0:1,

Киево – Рома 3:3,

Јувентус – Верона 3:0,

Лацио – Карпи 0:0,

Палермо – Фиорентина  1:3,

Сасуоло – Фросиноне 2:2.

Емполи – Интер играат од 18 часот, а во вечерниот термин (20:45 часот) е дуелот Наполи – Торино.

Табела: Фиорентина 38 бодови, Интер 36, Јувентус 36, Наполи 35, Рома 33, Сасуоло 28, Милан 28,...