Свет
14. April 2024 - 17:00

Седумгодишно девојче убиено во престрелка во Чикаго, две деца во критична состојба

 Осум лица се застрелани, меѓу кои три деца, вклучително и седумгодишно девојче кое им подлегна на повредите, во престрелка поврзана со ривалство на локалните банди во јужниот дел на Чикаго, соопшти денеска полицијата.

„Девојче беше застрелано во главата синоќа и им подлегна на повредите, додека едногодишно и седумгодишно момче беа застрелани повеќекратно и се во критична состојба, изјави заменик-началникот на полицијата во Чикаго“, Дон Џером на брифинг со новинарите одржан на местото на пресметката на улицата 52 во јужниот дел на градот.

„Полицијата одговорила на пријавата за пукање околу 21 часот, но кога пристигнала на местото ги нашла само застреланите, меѓу кои три деца и возрасни од 19 до 40 години“, рече Џером.

Повредените, кои се нашле на местото на крвавата пресметка поради семеен собир, се пренесени во локалните болници.

Според Џером, истрагата се уште е во прелиминарна фаза, но очевидци изјавиле дека пукале две лица.

„Ова не беше случаен чин на насилство, туку се чини дека е поврзан со ривалски банди. Без разлика на мотивите за ова пукање, вечерва се повредени три невини деца, а едно од нив им подлегна на повредите“, изјави Џером.