Балкан
6. December 2022 - 14:55

Се урна хрватски авион МиГ-21, по еден од пилотите се уште се трага

МИГ, сопственот на хрватската армија се урна денеска кај Дарувар во Хрватска. Наводно се јавил едниот пилот, а по другиот се трага. Тој наводно се урнал на тренинг лет.

„Авионот МИГ-21 на хрватските воздухопловни сили се урна за време на закажаната обука во вторник, 6 декември 2022 година, пред 14 часот во областа кај Слатина во Вировитско-подравинската жупанија. Преземени се сите мерки и дејствија за пронаоѓање и спасување на екипажот, извести Министерството за одбрана.

Авионот МИГ се урна во ненаселена шумска област во вировитско-подравинската жупанија.

Полициски хеликоптер е во воздух, како што објави Флајтрадар.