Балкан
7. March 2017 - 16:14

Се преврте автобус: Седум лица загинаа, 33 се повредени!

Најмалку седум лица загинале, а 33 се повредени откако се превртел автобус со патници на патот муѓу турските градови Бурса и Анкара.
 
Според информациите кои ги пренесуваат медиумите од регионот, автобусот кој се движел на патниот правец Бурса - Анкара, се превртел на локацијата Мезит-7, откако возачот на остра кривина ја загубил контролата на возилото.
 
Во несреќата загинале најмалце седум лица, вклучувајќи го и возачот на автобусот, а 33 патници биле повредени. на местото на несреќата пристигнале спасувачки служби и Брза помош, а повредените биле пренесени во болница.
 
Во автобусот повеќето патници биле жени, кои преку организација на синдикат патувале на прослава во Анкара, по повод 8, март, Денот на жената.