Македонија
31. May 2023 - 8:30

СДСМ: Преку успешни политики ги зголемуваме платите и пензиите и ја водиме државата кон членство во ЕУ

Претседателката на Форумот на жени, Јована Тренчевска вчера како дел од караванот „Рамо до рамо до победа“ беше меѓу граѓаните на општина Струга.

- Унапредување на стандардот на граѓаните е врвен приоритет за СДСМ и Владата што ја предводи. Преку успешни, ефикасни политики успеавме да ги зголемиме платите во сите сектори, минималната плата да ја донесеме на над 20.000 денари и таа да важи за сите дејности. Пензиите сега ги зголемуваме согласно новата методологија каде со последното покачување 330.000 пензионери добија покачување од 16% отсто само за една година, а следното зголемување ќе биде во септември. Просечната пензија сега е поголема за 35% споредбено со времето на ВМРО ДПМНЕ. Одлични резултати дава и Оперативниот план за вработување кој оваа година е со рекорден буџет од 32 милиони евра и со опфат на близу 15.000 лица, порача Тренчевска во Струга.
 
Во Куманово беа Славјанка Петровска и Гоце Георгиевски.
 
- СДСМ ги реализира стратешките цели на државата. Денес сме членка на НАТО и по 17 години чекање започнавме преговори со ЕУ. За разлика од нашиот државнички однос, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски постојано дејствуваат спротивно на националните и државните интереси. Се противеа на членство во НАТО се противеа на европскиот предлог, а сега се противат на потребните реформи со кои ќе го забрзаме процесот на интеграција кон ЕУ. Но на крајот, треба да знаат дека нема да успеат. Нивните блокади повторно ќе бидат поразени, истакна Петровска.
 
Во општина Сарај помеѓу граѓаните беа Магдалена Грашковска и Дарио Николовски, кој истакна дека Владата, институциите предводени од СДСМ успеале светската енергетска криза да ја претворат во можност, а најдобар показател за тоа е рекордното зголемување на домашното производство на електрична енергија што обезбеди стабилност на цената, но и можност за враќање на евтината дневна тарифа на струјата за домаќинствата. 
 
 
Центар за комуникации со јавноста

Ново на Сител