Фудбал
23. July 2021 - 10:41

Сан: Кејн се сели ви Сити

Според пишувањата на влијателскиот британски „Сан“, центарфорот на Тотенхем и на англиската репрезентација Хари Кејн би можело да ги засили „граѓаните“ и по 17 години да ги напушти Спарси за вртоглава сума пари – наводно за 187 милиони евра (или во фунти 160 милиони).
 
Тоа е доволен доказ колку Кејн е подготвен и гладен за трофеи, а колку Пеп Гвардиола е решен да доведе вистинско решение во нападот на екипата.
 
На крајот на минатата сезона Шпанецот се прости со Серхио Агуеро кој замина во Барселона и притоа коментираше „Не можеме да го замениме. Не можеме“.
 
Кејн зад себе има одлично ЕП, играше финале, но повторно остана без трофеј. Во Манчестер секако би имал поголеми шанси да подигне некој пехар отколку што е тоа во Тотенхем.
 
Ако овој трансфер се обвистини, тоа ќе е убедлив рекорд за британски услови затоа што Пол Погба со отштета од 105 милиони фунти досега е рекордерот. Толкава сума Јунајтед му плати на Јувентус.