Бизарно но вистинито
8. January 2016 - 15:02

Сакала да јаде повеќе од животот: Ники има само 33 години и 272 килограми

Ники Вебстер (33) има толку многу килограми што со години не си ги видела ниту колената ниту ножните прсти.

Во емисијата „Мојот живот со 300 килиграми“ која се емитува на каналот TLC, открива како изгледа животот на жената со 272 килограми.

-Мојата тежина ме убива. Не можам сама да се истуширам. Имам само 33 години, а целото тело ме боли. Го мразам. Знам дека ова сама си го направив. Храната е зависност која ме убива, вели Ники.

Првпат пред камерите застана пред година дена. Од тогаш до денес води битка со килограмите. Не само со тежината туку и борба за живот.

Нејзината состојба беше толку сериозна што мораше на операција, но за да може да преживее морала да ослабе 22 килограми. Некогаш по сопственото признание денот го почнувала со јадење. Дел од вината за нејзината состојба сносат и родителите кои и припремале храна и ја носела во соба за не мора да се симнува по скалите. Исто така и дозволувале да јаде што сака и така храната пополека почнала да ја убива. За да не дојде до смрт, нејзина последна шанса била операцијата за смалување на желудникот.

Благодарение на интервенцијата, успеала да ослабе 90 килограми и сега има околу 200. Она што дополнително ја мотивира покрај здравствените проблеми е и тоа што нејзината сестра Кортни одлучила и им забрани на своите деца да се дружат со неа, зошто нејзината килажа ги плаши.