Свет
6. November 2015 - 8:41

САД ќе обезбедат гаранции за нов заем за Украина од една милијарда долари

Белата куќа соопшти вчера дека САД се подготвени за нови – трети по ред, гаранции за заем од една милијарда долари на Украина. Тие ќе зависат од напредокот на Украина по однос на корупцијата и даночните реформи.

Американскиот потпретседател Џо Бајден изразил подготвеност на САД да обезбедат гаранции за заемот во телефонски разговор со украинскиот претседател Петро Порошенко. Бајден и Порошенко разговарале и за Минскиот договор како и за економските реформи.