Свет
1. April 2016 - 8:29

САД ќе ја обезбеди третата транша од една милијарда долари за Украина

Американскиот претседател Барак Обама ја потврди подготвеноста на САД да ја обезбеди за Киев третата транша од една милијарда долари од загарантираниот заем, откако ќе биде формирана украинската Влада, нагласи Обама на средбата со украинскиот претседател Петро Порошенко, која беше одржана во Вашингтон, јави ТАСС. 

Посебно внимание на средбата беше посветено на прашањето за формирање на Влада во Украина.

- Претседателот Обама ја потврди подготвеноста да ја обезбеди третата транша од загарантираниот заем за Украина во износ од една милијарда долари, но тие пари ќе бидат обезбедени по завршувањето на процесот на формирањето на Владата на Украина, се наведува во соопштението од кабинетот на Порошенко. 

Претходно, американскиот потпретседател, Џо Бајден, за време на состанокот во Вашингтон, го известил Порошенко дека САД работи на забрзување на процесот за доделување на 335 милиони долари на Украина за помош во областа на безбедноста.