Балкан
17. March 2022 - 22:06

Сачева: Ќе организираме протести во одбрана на Борисов

Деница Сачева изјави дека ГЕРБ се подготвува да одржи протест во одбрана на партискиот лидер Бојко Борисов, јави дописникот на МИА од Софија. Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија.  Тома Биков соопшти дека ги известиле високите претставници на Европската народна партија (ЕПП) во Брисел.

Во домот на Борисов бил примен само неговиот адвокат Менко Менков, каде што бил извршен претрес.

Десислава Атанасова, која е лидер на пратеничката група на ГЕРБ во Народното собрание на Бугарија, рече дека Бојко Борисов не бил приведен, туку само бил извршен претрес.

Таа рече дека не контактирале со ниту еден од приведените високи функционери на ГЕРБ. Портпаролката на Основното обвинителство на Бугарија Сијка Милева потврди дека се работи за истрага за злоупотреба на средства од ЕУ и ги упати бугарските медиуми да се обратат до Европското обвинителство. Вчера и денеска шефицата на европското обвинителство Лаура Ковеши беше во посета на Бугарија.