Фудбал
6. јуни 2016 - 22:36

Родригез неизвесен за понатамошен настап на Копа Америка

 
  Колумбискиот репрезентативец Хамес Родригез е неизвесен за настап на понатамошниот тек на фудбалскиот шампионат на Јужна Америка.
 
Колумбија со победа над домаќинот САД со 2:0 го започна 45-то издание на Копа Америка, а Родригез беше стрелец на вториот гол за Колумбијците.
 
Сепак, фудбалерот на Реал Мадрид кој зад себе имаше лоша сезона во „Кралскиот тим’’ во вториот дел  незгодно падна на левата рака, по што веднаш побара помош од лекарскиот тим на колумбиската селекција. 
 
Не сакајќи повеќе да ризикуваат од стручниот тим решија Родригез да го повлечат од теренот. Родригез имал истегнување на лигаментите на рамото, и тоа е мобилизирано. Засега тој поштеден од тренинзите, а ќе бидат извршени и дополнително снимки по кои ќе се знае дали Родригез ќе може да продолжи да игра на Копа Америка