Македонија
30. јуни 2021 - 14:37

Регистрирани 2 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Во последните 24 часа се направени 2.216 тестирања, а регистрирани се 2 нови случаи на КОВИД-19 од Скопје.

Не се регистрирани оздравени пациенти.

Не се регистрирани починати лица.

Направени се 2.216 тестови преку: ИЈЗ-102, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-34, ЦЈЗ Прилеп-27, ЦЈЗ Тетово–18, ЦЈЗ Куманово–30, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-5, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–12, МАНУ-57, Жан Митрев (Филип Втори)-85, Авицена-184, Биотек-148, Систина-43, лабораторија Лаор-130, Синлаб-17, Ремедика-19, Плодност–20, Генеа–12, Никоб лаб-361, ВФВ Медикал-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 858.

Досега во земјата се направени вкупно 879.339 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.684, бројката на оздравени пациенти е 149.977, на починати е 5.484, а бројот на активни случаи изнесува 223.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68667, Активни 89

Куманово 8882, Активни 22

Прилеп 8327, Активни 18

Тетово 7249, Активни 21

Битола 6306, Активни 8

Велес 5473, Активни 4

Гостивар 5181, Активни 7

Кавадарци 5154, Активни 1

Охрид 5019, Активни 17

Штип 4961, Активни 1

Струмица 4120, Активни 6

Струга 2981, Активни 0

Кочани 2792, Активни 0

Кичево 2596, Активни 14

Гевгелија 2195, Активни 0

Неготино 2184, Активни 0

Свети Николе 1524, Активни 1

Ресен 1234, Активни 0

Крива Паланка 1227, Активни 4

Радовиш 1161, Активни 0

Берово 1030, Активни 1

Делчево 973, Активни 0

Дебар 942, Активни 1

Виница 886, Активни 2

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 666, Активни 0

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 2

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 3

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни