Ракомет
30. August 2016 - 14:05

Ракометната Супер лига почнува на 17.септември

Новата сезона во машката ракометна Супер лига ќе почне на 17 септември и ќе се игра според стариот систем. Во првиот дел од сезоната шампионот Вардар и Металург ќе бидат слободни, бидејќи ќе се натпреваруваат во СЕХА Газпром лигата и ќе се приклучат во плеј офот.
 
Новини во пропозициите за натпреварување е што од сезоната 2017/2018 ќе се игра Супер куп меѓу победникот на првенството и победникот на Купот или финалистот. Победникот на Купот во иднина ќе обезбеди пласман во Купот Челинџ.
 
Пополнувањето на Супер лигата ќе биде со бараж натпревар меѓу Преспа и Металург 2. Победникот од тој натпревар ќе игра во Супер лигата.
Бараж средбата е закажана за 8 септември во Прилеп.
 
Двојки за прво коло Супер лига:
 
Пелистер - Еурофарм Работник,
Прилеп - Вардар јуниор,
Пролет - Металург 2/Преспа,
Радовиш - Борец и 
Работнички – Охрид.