Свет
3. March 2018 - 9:14

Путин бара кум за новото оружје: Спремно е за употреба само треба да добие име

За време на обраќањето пред Сојузното собрание, рускиот претседател Владимир Путин зборуваше за новите руски воени проекти.
 
Меѓу другото, тој споменал и за беспилотна подморница. 
 
Претседателот, исто така, зборуваше за беспилотни подморници кои можат да се движат меѓу континентите на големи длабочини. Во декември 2017 година, беа завршени тестови на нуклеарен погонски систем за овој тип на подморница.
 
"Таа сé уште нема име. Луѓето можат да ги испратат своите предлози на веб страната на Министерството за одбрана", рече шефот на руската држава.
 
За само еден ден биле поднесени многу предлози: "Кракен" за новата беспилотна подморница која може да го уништи крајбрежјето со моќни нуклеарни експлозии и "Балалаика" за футуристичка нуклеарна крстаречка ракета способна за континуирано заокружување на Земјата.
 
Русите го разубавуваат Министерството за одбрана со предлози за името на новото руско нуклеарно оружје, преку  "онлајн" учество на конкурсот што го објави претседателот Владимир Путин во говорот за состојбата на државата во четвртокот.
 
Многу од предлозите во петокот го одразуваат црниот хумор со кој се познати Русите.
 
Некој предложил ракетата да се нарече "Санкции", очигледно поради економските санкции на Западот против Русија за поддршка на сепаратистите во Украина. Некој друг сугерирал ракетата да се нарече "Зора", саркастично кажано, тврдејќи дека заканата од нуклеарни проектили на крајот ќе помогне во засилување на односите меѓу Русија и САД.
 
"Кракен" - измислено џиновско морско чудовиште од Северниот океан, кој стана популарен во серијата "Пиратите од Карибите", се чини дека ја рефлектира природата на "беспилотното летало" на нуклеарен погон, дизајниран за беспрекорно да го снема брегот и да го развие со тешка нуклеарна боева глава .
 
Руските дипломати се обидоа да го прошират името на оружјето надвор од границите на Русија, а Амбасадата во Вашингтон ја "ретвитна"  веб-страницата на Министерството за одбрана.