Македонија
12. April 2020 - 13:44

Приведени двајца кичевци кои не го почитувале полицискиот час

Безбедносната состојба на подрачјето на СВР Охрид , каде спаѓа и Кичево е стабилна. Изминатово деноноќие, во општина Кичево во периодот од 19 часот синоќа до 7 часот утрово, две лица не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус Ковид-19, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

Тој објаснува дека тие се приведени и против нив ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Во истиот период, не се регистрирани собирања на граѓани, кражби и сообраќајни незгоди.

Непречено се одвива контролата на лица кои се под мерките задолжителен државен карантин, здравствен надзор и домашна изолација и задолжителна 14-дневна самоизолација. Нема нови лица со решение за изолација и извршени се 13 контроли на лицата кои веќе се во изолација од кои тројца во Кичево. Евидентирани се 69 нови лица во самоизолација, во Кичево 25. Извршени се 137 контроли врз овие лица во изојација, седум во Кичево.

Полициските службеници извршиле 45 контроли на угостителски објекти.