Македонија
1. May 2016 - 13:27

Приведен возач кој вршел превоз мигранти од Авганистан и Пакистан

На 30.04.2016 година во 06.40 часот на автопатот Гевгелија – Скопје во близина на раскрсницата за Велес - Штип, од страна на полициски службеници било сопрено патничко моторно возило „Опел Сенатор“ со велешки регистарски ознаки, управувано од К.Ѓ.(19) од Неготино.

По извршениот преглед во возилото биле пронајдени девет лица мигранти од Авганистан и Пакистан. Заради расветлување на настанот, македонскиот државјанин бил лишен од слобода и приведен во полициска станица од ОН - Велес. За настанот бил известен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство на РМ за гонење на сторители на КД од областа на организираниот криминал и корупција Скопје. Против К.Ѓ. е поднесена кривична пријава поради основи на сомневање за сторено кривично дело „криумчарење мигранти”. Истиот е спроведен до Основното јавно обвинителство и Основниот суд Скопје-1. Од страна на судија на претходна постапка на пријавениот му е одредена мерка куќен притвор.