Свет
30. December 2016 - 9:32

Примирјето стапи на сила ширум Сирија

Примирјето ширум Сирија договорено со посредство на Русија и Турција, стапи на сила денеска на полноќ по локално време.

Договорот не вклучува терористи како што е ИД.

Сириската Влада смета дека примирјето е „вистинска можност“ за политичко решение на речиси 6-годишната војна во таа држава.

– Тоа е вистинска можност за политичко решение на кризата за да се прекине крвопролевањето, изјави сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем во изјава на државната телевизија.

Претседтаелот на Сирија Башар ал Асад му нагласи на рускиот претседател Владимир Путин дека е подготвен за почитување на договорот за прекин на огнот во Сирија, соопшти Кремљ.