Фудбал
7. November 2016 - 8:46

Примера: Три бодови за Браселона на гостувањето кај Севиља

Фудбалерите на Барселона забележаа победа над Севиља на гостински терен во дерби натпреварот од 11.коло во шпанската Примера. 
 
На средбата одиграна синоќа во Севиља, гостите од Барселона до победа од 2:1 стигнаа со головите на Лионел Меси и Луис Суарез, иако домашниот тим преку Витоло прв постигна гол. 
 
Резултати од 11.коло во Примера: 
Малага – Спортинг Хихон 3:2,
Гранада – Ла Коруња 1:1,
Сосиедад – Атлетико Мадрид 2:0,
Осасуна – Алавес 0:1,
Лас Палмас – Еибар 1:0,
Реал Мадрид – Леганес 3:0,
Селта Виго – Валенсија 2:1,
Eспањол – Атлетик Билбао 0:0,
Виљареал – Бетис 2:0 и 
Севиља – Барселона 1:2.
 
Табела: Реал Мадрид 27 бода, Барселона 25, Виљареал 22, Атлетико Мадрид 21, Севиља 21, Сосиедад 19,...